Kommentera Skriv ut
Kommentera
Obligatoriskt

Elevhälsans psykologiska insats

Det finns tillgång till psykolog som arbetar inom den centrala elevhälsan. Psykologen arbetar på uppdrag från förskolor och skolor. Psykologen handleder, ger konsultation, bidrar på olika sätt med psykologisk kompetens och genomför psykologiska utredningar av barn och elever. Samverkan sker med specialister vid behov. Skolpsykologen har tystnadsplikt.

Kontakt

Håkan Ewerman
Chef elevhälsan
0456-82 23 66
(SMS 0709-17 11 28)
hakan.ewerman@bromolla.se

Mattias Sturk
Skolpsykolog
0456-82 20 85
(SMS 0721-66 31 84)
mattias.sturk@bromolla.se

Teresa Tönisberg
Skolpsykolog
0456-82 23 49
(SMS 0709-23 30 95)
teresa.tonisberg@bromolla.se

Madeleine Holmquist
Skolkurator
Humleskolan
0456-82 23 48
(SMS 0709-17 13 48)
madeleine.holmquist@bromolla.se

Petra Jeppsson
Skolkurator
Alvikenskolan, Dalaskolan Norra
0709-23 31 09
petra.jeppsson@bromolla.se

Emma Larsson
Skolkurator
Näsums skola, Edenryds skola, Gualövs skola
0456-82 20 96
(SMS 0721-66 31 99)
emma.larsson@bromolla.se

Helena Kindstrand
Vikarierande kurator
Dalaskolan Södra
0456-82 20 86
(SMS 0709-17 10 18)
helena.kindstrand@bromolla.se

Elisabeth Lindgren
Skolsköterska
Alvikenskolan
0456-82 21 35
(SMS 0709-17 11 35)
elisabeth.lindgren@bromolla.se

Maria Nilsson
Skolsköterska
Dalaskolorna
0456-82 21 48
(SMS 0709-17 11 48)
maria.nilsson@bromolla.se

Kerstin Persson
Skolsköterska
Humleskolan
0456-82 23 56
(SMS 0709-17 11 05)
kerstin.persson2@bromolla.se

Sofia Nilsson
Skolsköterska
Edenryd skola, Näsums skola, Gualövs skola
0456-82 22 61
(SMS 0709-23 30 56)
sofia.nilsson@bromolla.se

Emelie Håkansson
Skolsköterska
Humleskolan och Gymnasieskolan 1912
0456-82 23 56
(SMS 0709-17 11 05)
emelie.hakansson@bromolla.se

Marii Nurmi
Specialpedagog (inriktning) tal och språk
0456-82 21 87
marii.nurmi@bromolla.se

Kajsa Stína Albertsdottir
Språkpedagog
0456-82 22 90
kajsastina.albertsdottir@bromolla.se

Åsa H Sturk
Mottagningsansvarig för anpassad grund- och gymnasieskola
0456-82 21 45
(SMS 0709-17 11 45)
asa.holmqvist-sturk@bromolla.se

Martin Thorsén
Skolläkare, kontaktas via skolsköterskan

Sidan senast uppdaterad: den 4 augusti 2021