![[Arkiverad] Breddat bokutbud i förskolorna](/contentassets/20f6ae2346cd4c9aae526bac9beca7f2/bocker_webb.jpg)
[Arkiverad] Breddat bokutbud i förskolorna
Publicerad: 27 januari 2025, kl. 7:58
Bromölla kommun har fått ett statsbidrag för att stärka läsningen bland de yngsta barnen i kommunen. Bidraget ger kommunen möjligheter att bredda bokutbudet och skapa ännu mer inspirerande och lärorika miljöer för barnen.
Under de kommande veckorna får förskolorna tillgång till dessa böcker som vi hoppas kommer stimulera barnens nyfikenhet och utveckla både språk- och läsförmåga. Genom denna insats får barnen också möjlighet att utveckla sin förståelse för omvärlden, samtidigt som de får uppleva den glädje och gemenskap som läsning kan ge. En god läsförmåga är en förutsättning för fortsatt lärande och för att aktivt kunna delta i samhället.
Förskolorna i Bromölla kommun kommer alla att utöka sina egna bibliotek. Först ut var Törnsångarens förskola där barnen förra veckan fick hjälpa till att packa upp sina böcker och placera dom i bokhyllorna.
Kommande veckor fortsätter turnén till de andra förskolorna i kommunen och vi hoppas att det skapar många magiska och lärorika ögonblick för våra barn!